Prace nad Labiryntem zaczęły się w 1970r na lewym brzegu Wisły z widokiem na prawobrzeżną Warszawę. Żagle Labiryntu utworzono z gazy. Miasto oświetlone zachodzącym słońcem prześwituje przez utworzoną zasłonę. Będą one kontyunuowane we Francji. W Sabaudii w 2000 r w St. Jean d’Aulps i w 2015 r w Die.
Labirynt – 1974
W kolekcja Fundacji Egit, Warszawa
Na dalekich peryferiach miasta, w sàsiedztwie własnego domostwa,
w upalnej pogodzie pachnącego żywicą lasu, wśród gałęzi rozwiesiliśmy pieluszki. Las szumiał od podmuchów wiatru, gaza poruszała się bezgłośnie.
I oto wyłaniają się wspomnienia i niejasne wyobrażenia: osłona z gazy wiązana w namiocie ponad głowami śpiących dzieci. Macanie, szukanie szpar, zatykanie, nasłuchiwanie komara, oczekiwanie.
Przejdzie? Siada, maca, szuka, próbuje przecisnąć się. Odleciał.
Ucho rysuje jego lot. Świadomość komara z trudem drąży doznawany świat. Świadomość szuka w nim porządku. Nakłada kolejne siatki znaczeń, odrzuca i rwie je. Nakłada nowe. Maca w szuka i przeciska się między szparami wiedziona instynktem, koniecznością stawiania pytań. Miliony komarów w czasie…
Zaskakujące odkrycia, zawód i nadal niepewność. Odczuć błądzenie, przeżyć ponownie zawiłe wędrówki, przemyśleć przebyte ścieżki.
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
«Labirynt» w czasie Repassage-u Miejskiego przed Biblioteką Uniwersytetu
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
«Labirynt» – 2000
Instalacja w ruinach kościoła Cystersów w Alpach francuskich, w miejscowości St. Jean d’Aulps. Na gazie napisano drugi werset z księgi Genezis: „A ziemia była pusta i próżna, i ciemności były nad głębinami”. Tekst towarzyszący wszystkim realizacjom „Labiryntu”.
© Elżbieta Dembińska-Cieślar
2015 – Razem też w czasie święta winobrania rozpięli «Labirynt» na pagórkach winnic Die – zobacz film YouTubena linku Labirynt 1970 / 2014