Galeria repassage E. & E. Cieślarów – 1973/ 1978

1973 – 1978 adres: Warszawa – Krakowskie Przedmieście 24. Powierzchnia 46 m2.

Galeria Repassage była zapewne jednym z najważniejszych naszych wspólnych działań. Zobacz także  Galeria «0» 1971 – 1972 Galeria Repassage 1973 – 1978

Trzy okna dawały nam bezpośredni kontakt z przechodniami i ludźmi oczekującymi na liczne autobusy przystające tuż przy Galerii. Bezpośrednie sąsiedztwo Uniwersytetu i Akademii Sztuk Pięknych powodowało, że publiczność Galerii stanowili studenci i profesorowie tych obu uczelni. Do niej też należeli przechodnie deptaka jakim jest ulica Krakowskie Przedmieście.

Władzę administracyjną Galerii stanowiło prezydium Socjalistycznego Związku Studentów Polskich i jego aktualny Przewodniczący. „Przewodnią siłę” polityczną Kraju w naszym pejzażu reprezentowali milicjanci: jeden na chodniku między naszymi oknami a bramą Uniwersytetu, drugi naprzeciwko, przy kościele św. Krzyża, pozostali na rogach sąsiednich ulic. Nie będę opisywać zmieniających się drużyn inwigilatorów i donosicieli. Cenzor, inny reprezentant władzy, interweniował prawie wyłącznie tylko w naszych katalogach w których zaznaczaliśmy jego pracę czarną prostokątem wielkości tekstu lub fotografii które usuwał.

W tych okolicznościach uzyskaliśmy prawo działania w przestrzeni tego lokalu. My, to znaczy ja z mężem Emilem i Włodkiem Borowskim, który wycofał się po roku. Prowadząc Galerię żywiliśmy przekonanie, że indywidualny program osób działających w Galerii winien zastępować program ogólny. Był to program stworzenia niszy wolności.

Ten program „ białej karty“ domagał się od działających „brania“ swej wolności, od prowadzących zaś, zgody na to, że otaczać ich będą prawdy, piękności i dobra cudze. Liczne katalogi dokumentowały wystąpienia indywidualne i zbiorowe.

W ciągu tych 5 lat prowadzenia przez nas Galerii, zwyczajem jej bywalców stało się wspólne picie składkowej herbaty. Herbaciane spotkania były istotnym elementem życia tej Galerii.

Prowadziliśmy Galerię Repassage do naszego wyjazdu w lutym 1978 r. Performens « Dobrze – Stańczyk » (zobacz diaporamę: Akt I)

 

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

WordPress.com.

Retour en haut ↑

%d blogueurs aiment cette page :