Ankieta «Przestrzeń wolności i niewoli» 2010 / 2014

Zaproszenie

 Zapraszam do wypowiedzi osoby zainteresowane wyznaczeniem linii podziału przebiegającej w ich życiu między przestrzenią wolnego wyboru , a terenem w którym ślepy los kieruje ludzkimi krokami. Wypowiedzi  wyrażające świadomość zaproszonych drukuję na płótnie i ilustruję fotografiami przedstawiającymi ich autorów i podpisuję ich nazwiskiem. Kontekst tych portretów wybierają oni zemną stając się w ten sposób współautorami dzieła.
Celem prowadzonej przez mnie ankiety jest ujawnienie pierwotności wyborów, odczuć i przeżyć tak zwanej  «wolności» przez zwykłych ludzi. Wszystkie wypowiedzi włączam na bieżąco do instalacji  dzięki czemu stanowią one odniesienie dla osób indagowanych następnie.

01 PL Site 2012 Barnave© Elżbieta Dembińska-Cieślar

Przebieg ankiety

Ta artystyczna ankieta objęła we Francji mieszkańców Die (departament Drôme) i okolicznych wiosek i kilkunastu Paryżan –  francuskich działaczy Komitetu Solidarité avec Solidarność. W jej realizacji pomogły gminy i stowarzyszenia udzielając lokali  w których przedstawiałam publiczności instalację.

Dzięki subwencji departamentu Drôme i regionu Rhône-Alpes w 2012 r został wydrukowany katalog w języku francuskim przedstawiający w skrócie wypowiedzi ankietowanych i fragmenty « Słownika filozofów ».

Z upływem czasu ankieta powiększała swój zasięg:

W 2013 r zwróciłam się do Polaków, których drogi skrzyżowały się z moimi. Najpierw do mieszkańców Przysuchy, Borkowic, Rusinowa i innych sąsiednich wiosek z moich rodzinnych stron. Prośbę o udział w ankiecie adresowałam do młodzieży licealnej i gimnazjalistów oraz do osób dorosłych.

Realizacja ankiety w regionie Mazowsza w Polsce  była możliwa dzięki pomocy Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze i finansowemu wsparciu Galerii Elektrownia w Radomiu. 

W 2014 roku dzięki pomocy Domu Spotkań z Historią który udzielił przestrzeni na ekspozycję instalacji i kolektę świadectw, mogłam zwrócić się z ankietą do działaczy Solidarności których poznałam w czasie Stanu Wojennego w Warszawie.

 2015 r zwróciłam się z ankietą do moich przyjaciół z Paryskiego Komitetu Solidarności z Solidarnością którzy wzbogacili zebrany już zbiór stanowisk.

Wykorzystując wypowiedzi i fotografie zebrane podczas przeprowadzonych  ankiet w 2016 r stworzyłam i wydrukowałam w języku polskim 50 egzemplarzy gry «O wspólną wolność».  Sprzedałam Zespołowi szkół Bednarska 25 kompletów tych kart. Oczekuję w najbliższym czasie na druk i rozpowszechnienie gry w Polsce przez warszawskie Liceum Społeczne im. Jerzego Grotowskiego

W 2017  Dzięki pomocy członków stowarzyszenie Art et Montagne mogłam również w oparciu o wypowiedzi ankietowanych stworzyć tą grę w wersji francuskiej. Tytuł francuski brzmi «L’espace de libertée commun». Stowarzyszenie Art et Montagne wydrukowało 100 kompletów kart i rozprowadza je w swej okolicy.

Gra wersji polskiej (zobacz stronę…)

Przykładowe karty są w linku (zobacz stronę…)

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

WordPress.com.

Retour en haut ↑

%d blogueurs aiment cette page :